• Leverans till:
  • SverigeSverige (SEK) Byt land

    Byt land

    Välj ett land nedan för att visa priser och artiklar för detta land

    NorgeSverige
  • Språk:
  • Svenska

Kontakta Alega Skolmateriel

 

I över 35 år har vi jobbat aktivt emot vårt mål att ta fram nytänkande, kreativa och spännande läromedel för undervisning i matematik, data och naturvetenskap med Din nyfikenhet som motivation. Sedan starten 1980 har vi samlat på oss ett stort utbud av produkter, utförligt presenterade i vår katalog.

Alega är sedan mars 2016 en del av Astro Sweden AB.

Du är välkommen att kika runt i vår webshop och hör av dig om du har frågor, funderingar eller idéer. Du når oss enklast via telefon eller mail.

 

Alega Skolmateriel AB
Axvallagatan 16
532 37 Skara

Org.Nr. 556496-2362

tel: 0511-10411
mail: alega@alega.se

 

ORDINARIE öppettider:

Måndag - Fredag 8.00 - 16.30

 

Caroline Palmer Niclas Ohlsson Gunnar Sporrong Christer Kjellner Andreas Esbjörnsson (VD/CEO)
caroline@alega.se niclas@alega.se gunnar@alega.se christer@alega.se andreas@alega.se
0511-10411 0511-10411 0511-798103   0511-798107
Stäng